Strona główna
W górę

 

Udźwiękowienie Ludmiły (BR232)

   Przyszedł czas by się zająć wreszcie Ludmiłą. Okazją ku temu stało się pojawienie się nowej wersji dekodera dźwięku firmy CT-Elektronik: SL76. Jego mniejsze od poprzednika gabaryty pozwalają na bezproblemowe zamontowanie w lokomotywie, praktycznie bez prac mechanicznych.

Fot. 1 Fot. 2 Fot. 3 Fot. 4 Fot. 5

   Po odlutowaniu 4 przewodów z odbieraków prądu we wózkach i zdjęciu płytki drukowanej (Fot. 1) ukazuje nam się przestronne wnętrze. Z przodu znajdujemy wyfrezowane miejsce na głośniczek "kostka cukru" (Fot. 2), a po przeciwnej stronie wystarczy miejsca by pomieścić dekoder (Fot. 3).
   Jedyna ingerencja to wylutowanie gniazda NEM651 i obcięcie płytki (Fot. 4). Gdy mamy już wszystko przygotowane do montażu (Fot. 5) możemy przystąpić do instalacji dekodera.
   Instalację rozpoczynamy od zabezpieczenia dekodera przed przypadkowym zwarciem poprzez oklejenie go taśmą izolacyjną. Komorę rezonansową głośniczka unieruchamiamy na swoim miejscu kroplą kleju po obu bokach. Przewody prowadzimy pod płytką, niepotrzebne obcinamy (zielony, fioletowy i niebieski), brązowe przypinamy do głośniczka, a pozostałe lutujemy do punktów lutowniczych gniazda NEM zgodnie z kolejnością:

1.  -  pomarańczowy,
2.  -  szary,
3.  -  czerwony,
4.  -  czarny,
5.  -  biały,
6.  -  żółty.
Fot. 6 Fot. 7 Fot. 8

 

[  Top  |  Powrót ]