Strona główna
W górę

 

Model ICE jest przystosowany do zainstalowania dekodera DCC lecz go nie posiada. Załączona do zestawu ulotka informuje nas o możliwości instalacji dekodera zgodnego z NEM 651. W obu głowicach (z napędem i bez napędu) przewidziano miejsce na instalację dekodera. Niestety brak w nich gniazd na dekoder co by uprościło instalację dekodera.
Instalacja dekodera wymaga wyłamania istniejącego fragmentu płytki drukowanej i wlutowania w to miejsce dekodera.

 
Krok 1
 • Po zdjęciu obudowy i odkręceniu 2 śrubek możemy zlokalizować miejsce przeznaczone przez producenta na instalację dekodera. Należy zwrócić uwagę na lokalizację końcówki nr 1 zarówno w płytce drukowanej lokomotywy jak i w dekoderze.
  Uwaga: odwrotne zainstalowanie dekodera może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia !


 Fot. 1. 
Krok 2
 • Płytkę należy wyłamać BARDZO OSTROŻNIE gdyż laminat, z którego są wykonane połączenia jest bardzo cienki, a przez to podatny na nieumyślne uszkodzenie. Nie polecam wycinania fragmentu laminatu skalpelem czy innym nożykiem, gdyż możemy przy okazji uszkodzić mające pozostać połączenia.


 Fot. 2. 
Krok 3
 • Dekoder należy wlutować lutownicą z cienkim grotem, z małą ilością lutowia (cyny). Podczas lutowania należy zwrócić uwagę na to, by nie połączyć ze sobą sąsiadujących pinów ani by gorącą lutownicą nie zniszczyć plastikowego gniazda przegubu kardana, który znajduje się tuż nad polami lutowniczymi.
  Po zakończeniu lutowania sprawdzamy poprawność połączeń przy pomocy lupy lub szkła powiększającego w celu wykrycia ewentualnych zwarć.
  Uwaga: nieprawidłowe lutowanie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia lokomotywy lub dekodera !
  Jeśli nie posiadamy odpowiednich umiejętności, lepiej poprosić o wlutowanie dekodera kogoś z doświadczeniem w precyzyjnym lutowaniu detali.


 Fot. 3. 
Krok 4
 • Ponownie sprawdzamy prawidłowość wlutowania dekodera (zgodność pinów) oraz czy płytka dekodera nie styka się z innymi detalami lokomotywy, w razie konieczności możemy zastosować przekładki izolacyjne z kawałka cienkiego plastiku lub taśmy izolacyjnej.
  Jeśli jesteśmy pewni dokonanych zmian możemy lokomotywę ustawić na torze serwisowym i podłączyć do DCC. Zestaw powinien nam się zgłosić na adresie 0003. Możemy wtedy założyć obudowę kończąc w ten sposób instalację dekodera w głowicy z napędem.


 Fot. 4. 

Głowica bez napędu wymaga drugiego dekodera do sterowania światłami. Bez niego ciągle palą się oba światła (czerwone i białe) niezależnie od tego czy zestaw stoi czy jedzie (w przód czy w tył).

[  Top  |  Dalej ]