Strona główna
W górę

 

Udźwiękowienie V180/BR118 z gniazdem PluX12

   Gdy pojawiła się u mnie V180 z nowej produkcji Tilliga, tak się złożyło, że akurat miałem dekoder SL75 z wgranym dźwiękiem Diesel'a. Postanowiłem sprawdzić jak można zainstalować dekoder dźwiękowy w nowym Tillig'u.
 
   Zacznijmy od instrukcji, powiedziano tam:

W celu dygitalizacji modelu użyto dwurzędowego interfejsu w standardzie PluX12 zgodnie z NEM658. W tym interfejsie zainstalowano moduł przejściowy, do którego można wpiąć 6-pinowy dekoder z wtykiem NEM651. Dzięki temu można użyć zarówno dekodera NEM651 (np. Gold mini Tillig Art. - 66013) jak i 12-pinowego dekodera PluX (np. Tams Tillig Art. - 66016, CT-Elektronik DCX51-P12). Korzystając z 6-pinowego dekodera należy zwrócić uwagę na prawidłową kolejność pinów (pin 1 do białej kropki). Dekoder musi mieć zagięte piny (np. Kuehn N025-PA) albo należy użyć łącznika kątowego. (...) Z dekoderem 6-pinowym nie uda się uzyskać wszystkich możliwych funkcjonalności, ponieważ dekoderowi brakuje wymaganych dodatkowych funkcji. Dopiero z 12-pinowym dekoderem PluX możliwe jest wyłączenie tylnych świateł oraz przełączanie na jazdę manewrową. Ponadto, istnieje możliwość podłączenia głośnika do płyty głównej. W przypadku korzystania z dekodera firmy tak Tams (Tillig Art.-66016) mogą być odtwarzane syntetyczne sygnały (dwie różne częstotliwości). Możliwa jest instalacja prostokątnego głośnika z pudłem rezonansowym dopasowanego do dekodera (8 ohm-owy głośniczek z pudłem rezonansowym Art.- 66051). (...)
   No fajnie, zobaczmy jak to wygląda w rzeczywistości.

Gniazdo DCC. Zaślepka analogowa
i kątowy moduł przejściowy.
Aby dotrzeć do
miejsca na głośnik...

   Po zdjęciu budy (zaczepy są na wysokości wózków, lekko wciskamy do środka pudła) ukazuje nam się gniazdo PluX12, do którego jest włożona 6-pinowa zaślepka analogowa poprzez kątową przejściówkę.
   Aby się dostać do miejsca na głośnik, musimy niestety rozebrać lokomotywę dalej. Dwie śrubki mocują plastikową ostoję do chassis. Trzeba także zdemontować wózki i odlutować przewody odbieraków prądu. Dopiero po całkowitym odsłonięciu dołu chassis uzyskujemy dostęp do miejsca na głośnik (Fot. 4) - czemu go tam od razu nie zainstalowano?

Miejsce na głośnik. Otwory nad głośnikiem. Głośnik "kostka cukru"
16x11x8 mm.

   Jeśli chcesz zainstalować dekoder dźwiękowy ...zapomnij o starym ESU (wer. 3,5) !! Przewidziano miejsce na głośnik o wymiarach 16 x 11 x 8 mm - o impedancji 8 ohm.
   Zgodnie z tym co napisano w ulotce, możemy zastosować dekoder z wtykiem albo NEM651 (6-pin) albo PluX12 (NEM658). W obu przypadkach oświetlenie czołowe zachowuje się inaczej:
 

Dekoder z wtykiem 6-pin  -  F0 (*) Oświetlenie białe z przodu, czerwone z tyłu, zmienne w zależności od kierunku jazdy (czyli po staremu)
 -  F1  -
 -  F2  -
Dekoder z wtykiem PluX12
   lub
np. SL75 na przewodach
 -  F0 (*) Oświetlenie tylko białe, zmienne w zależności od kierunku jazdy.
 -  F1 Białe z przodu, czerwone z tyłu, niezależnie od kierunku jazdy.
 -  F2 Czerwone z przodu, białe z tyłu, niezależnie od kierunku jazdy.

   Dekoder jazdy 6-pin (NEM651) lub PluX12 mieści się bez problemu w przewidzianym dla niego miejscu, tak samo dekoder dźwiękowy PluX12. Natomiast inny dekoder dźwiękowy: 6 pin (NEM651), 8 pin (NEM652) lub na drucikach jak np. SL75 spokojnie możemy zamocować na silniku, jest tam dość miejsca pod dachem pudła.

   Do udźwiękowienia nowej V180 można użyć dekodera dźwiękowego PluX12 (np ESU LokSound V4.0 PluX12, impedancja głośnika 4 lub 8 ohm) lub z przewodami jak np. CT-Elektronik SL75 czy Zimo z rodziny MX64x (ale nie widzę w listach dostępnych dźwięków, dźwięku specjalizowanego do DR V180/BR118).
 
   No i jeszcze jedno.
Dźwięk, jaki się wydobywa z tej "kostki cukru" jest naprawdę imponujący !! Nareszcie WARTO zainwestować w dźwięk !!

 

[  Top  |  Powrót ]