TT Main
 
 
 
Początek - czyli od czego zacząć ?
 
Początek Konstrukcja Wymiary Porady Elektronika Plany CAD'y Skale

Zaczynamy budowę makiety

Na skróty:
Ok - chcę kupić kolejkę ale jaką ?
Jakie pomieszczenie przeznaczamy na kolejkę ?
Nie mam całego pokoju by w nim zabudować makietę !
Porównanie H0 z TT
Zobacz także


 

Najlepszym sposobem na poznanie zasad budowy makiety jest posiadanie odpowiedniej książki, która to opisuje. Co zrobić jeśli ani ty, ani nikt z Twoich znajomych, takiej nie posiada ? Ano trzeba radzić sobie samemu (samej :-))

Ok - chcę kupić kolejkę ale jaką ?

   Jeśli chcesz zrobić dziecku prezent pod choinkę albo na imieniny, wybierz prosty tani zestaw dla początkujących, ze sklepu z kolejkami gdyż nie wiemy jak długo Twoja pociecha będzie przejawiać zainteresowanie tą zabawką.
   Jeśli od lat, tak jak ja, chcesz zbudować makietę, i właśnie teraz pojawiły się możliwości (czas, miejsce, fundusze) to możemy się wspólnie zastanowić.

Jakie pomieszczenie przeznaczamy na kolejkę ?

   Mój pierwszy kontakt z kolejką był OSZAŁAMIAJĄCY - wyobraź sobie chłopca, w wieku lat ok 10-ciu (to były lata 60-te XX wieku ! - jeden program w czarno-białym telewizorze, który był jeszcze nowością, nie było magnetowidów, komputerów domowych - powstaną za 20 lat, komórek), którego grudniowym wieczorem wprowadzono do "dużego", ciemnego pokoju i gdy mój Tata włączył transformator pokój rozbłysnął światełkami w oknach budynków stacyjnych, lampkami na peronach, kolorowymi żaróweczkami semaforów, potem ruszył pierwszy MÓJ POCIĄG !!!
    Kawałek sklejki, na nim 2 domki, dwie zwrotnice, peron, parowozik + 2 węglarki, druga lokomotywa z wagonami osobowymi, do tego pulpit (klawisze), którym można było przestawiać zwrotnice i zapalać oświetlenie... to była moja, chowana za szafę, MAKIETA przez wiele lat.

Prawidłowo mówimy:
Skala: Skala to określenie, które mówi ile razy model jest pomniejszony względem oryginału (jeden do iluś), czyli np.: 1:87, 1:120 czy 1:160.
Wielkość: Są to nazwy zwyczajowe, handlowe i potoczne. Określają modele o konkretnej wielkości (czyli w konkretnej skali), mówimy np. wielkość H0, TT, N, 0, 1 itd.

Zobacz więcej na ten temat.

Od Twoich warunków lokalowych zależeć będzie wielkość makiety. Do małego pokoju, w którym jeszcze musisz mieszkać, wybierz mniejszą wielkość - max do H0. Jeśli przeznaczyłeś na kolejkę całe pomieszczenie: pokój lub poddasze - nie limituje Ciebie jej skala. Jeśli chcesz jeździć Twoim pociągiem po ogrodzie lub rozległej posiadłości, to możesz wybrać tzw. skale ogrodowe, o rozstawie szyn nawet do 30 cm.
    Najbardziej popularna i najłatwiej dostępna jest wielkość H0 czyli kolejka w skali 1:87. Moją pierwszą kolejką była właśnie H0, jednak wybrałem TT ze względu na to, że jest to (nie tylko moim zdaniem) skala środka, idealna skala i dlatego od tego momentu będziemy mówić tylko o TeTetce. :-)
   Bardzo często elementem decydującym przy wyborze wielkości jest dostępność na rynku konkretnego taboru, np. PKP. Rzeczywiście w latach słusznie minionych tabor PKP w TeTetce praktycznie nie istniał, jednak obecje nie tylko wiodący producent TT (mam na myśli Tillig'a), ale i inni producenci udostępniają do sprzedaży modele w barwach PKP, choć często nie są to rzeczywiste, wierne kopie taboru lecz tylko tzw. przemalowanki. Osobiście nie mam takiego problemu, przy zakupie wybieram to co mi się podoba, a nie jakieś nieosiągalne "realne" kopie. :-)) Pamiętaj to Twój wybór.

Nie mam całego pokoju by w nim zabudować makietę !

   Jeśli masz ograniczoną powierzchnię, którą możesz przeznaczyć na makietę, może dobrym rozwiązaniem jest budowa dioramy lub MODUŁÓW, z których wspólnie składamy dłuższą makietę na spotkaniach.
   Aby się zapoznać z zasadami budowy modułów zajrzyj na stronę sTTandard'u. Na ForumTT w dziale Makieta Modułowa znajdziesz przydatne informacje i porady dotyczące prac przy budowie modułów.

Przykład budowy modułu sTTandardowego i makiety złożonej z wielu modułów:
 
Fot Fot Fot Fot Źródło zdjęć i więcej TU.
  Fot Fot Fot Źródło zdjęć i więcej TU.

 

Porównanie H0 z TT

Wielkość: H0 TT N, TT i H0
Skala:   1:87   1:120 
Rozmiar koła torów:  85 cm   60 cm 
Długość parowozu:
Steam
 278 mm  200 mm
Długość pociągu Express
(parowóz + 3 wagony) - około
120 cm 85 cm

W naszym kraju najpopularniejsze skale to H0, TT i N. Najwięcej produkuje się do skali H0, potem N. Do TT nie trudno zakupić nowe produkty lub starsze BTTB z "drugiej ręki", wystarczy przejrzeć ofertę na popularnych portalach aukcyjnych. Pojawiają się nowe pozycje nie tylko już Tillig'a i to w PKP. Pojawiają się także, krótkoseryjnie, typowo polskie pozycje taboru. Dodatkowo coraz częściej także więksi producenci oferują w TT tabor PKP.
    Ceny wagoników i lokomotyw są wysokie, zarówno używanych jak i nowych. Niestety złoty ostatnio dużo stracił i nasze hobby staje się coraz droższe - jak wszytko. :-/

Dobrym źródłem zakupu są giełdy lub sklepy z używanymi kolejkami. Można tam trafić coś ciekawego za niewygórowaną cenę. Ale to dopiero początek wydatków. Trzeba dokupić tory, rozjazdy, jakieś domki itd. Dodajmy do tego koszt materiałów na makietę (sklejka, listwy, przewody, farby). Bardziej ambitni mogą sami budować tory, tabor i budynki, mając w pogardzie zakup czegokolwiek gotowego. :-)

Projektowanie makiety możemy rozpocząć na dwa sposoby:

 
  1. projektujemy układ torów i rozmieszczenie obiektów, bo np. chcemy odwzorować jakąś rzeczywistą stację,
    wtedy zakupujemy, według rozrysowanego planu, niezbędne elementy,
    lub
  2. z posiadanego zasobu torów i domków, układamy wymyślone stacje, krajobraz itd.

Należy zdecydować (zastanowić się) jaki charakter ma mieć makieta:

 
blubul1a.gif (257 bytes) czy ma być dokładnym odzwierciedleniem rzeczywistości   -   czy może ma zawierać dużo torów, rozjazdów i obiektów,
blubul1a.gif (257 bytes) czy ma mieć magistralę (2÷4 równoległych torów)   -   czy może ma posiadać wiele rozjazdów (bocznice),
blubul1a.gif (257 bytes) czy tematem będzie krajobraz   -   czy może zabudowa miejska, fabryki, magazyny itp.,
blubul1a.gif (257 bytes) czy modele tam ustawione mają stanowić wystawę   -   czy może pociągi po niej mają jeździć (w kółeczko).

Trzeba się także zastanowić nad umiejscowieniem w czasie, tzn. czy chcemy odwzorować jakąś konkretną epokę z historii.
 

Zobacz także inne strony:

 
blubul1a Forum sympatyków skali 1:120 TT  -  ForumTT.pl
blubul1a Forum „Modelarstwo.info”  -  Modelarstwo.info
blubul1a Kompendium wiedzy o budowie makiet i nie tylko  -  serwer miłośników transportu szynowego.
blubul1a Jaka skala i dlaczego, oraz jak budować makietę kolejową  -  strona Macieja Czapkiewicza.
blubul1a Reklama kitu do budowy kamiennego mostu  -  TERRA FORM firmy NOCH.
Valid HTML 5.0
stat4u
Początek Konstrukcja Wymiary Porady Elektronika Plany CAD'y Skale
Top 16 lut 2020