Początek - od czego zacząć ?
Początek Konstrukcja Wymiary Porady Elektronika CAD'y Skale
Strona główna
Powrót
 
on-line Katalog
Katalogi
Moja TT

 

Zaczynamy budowę makiety

Na skróty:
Ok - chcę kupić kolejkę ale jaką ?
Jakie pomieszczenie przeznaczamy na kolejkę ?
Nie mam całego pokoju by w nim zabudować makietę !
Porównanie H0 z TT
Zobacz także


Najlepszym sposobem na poznanie zasad budowy makiety jest posiadanie odpowiedniej książki, która to opisuje. Co zrobić jeśli ani ty, ani nikt z Twoich znajomych, takiej nie posiada ? Ano trzeba radzić sobie samemu (samej :-))

Ok - chcę kupić kolejkę ale jaką ?
   Jeśli chcesz zrobić dziecku prezent pod choinkę albo na imieniny, wybierz prosty tani zestaw dla początkujących, ze sklepu z kolejkami gdyż nie wiemy jak długo Twoja pociecha będzie przejawiać zainteresowanie tą zabawką.
   Jeśli od lat, tak jak ja, chcesz zbudować makietę, i właśnie teraz pojawiły się możliwości (czas, miejsce, fundusze) to możemy się wspólnie zastanowić.

Jakie pomieszczenie przeznaczamy na kolejkę ?
   Mój pierwszy kontakt z kolejką był OSZAŁAMIAJĄCY - wyobraź sobie chłopca, w wieku lat ok 10-ciu (to były lata 60-te XX wieku ! - jeden program w czarno-białym telewizorze, który był jeszcze nowością, nie było magnetowidów, komputerów domowych - powstaną za 20 lat, komórek), którego grudniowym wieczorem wprowadzono do "dużego", ciemnego pokoju i gdy mój Tata włączył transformator pokój rozbłysnął światełkami w oknach budynków stacyjnych, lampkami na peronach, kolorowymi żaróweczkami semaforów, potem ruszył pierwszy MÓJ POCIĄG !!!
    Kawałek sklejki, na nim 2 domki, dwie zwrotnice, peron, parowozik + 2 węglarki, druga lokomotywa z wagonami osobowymi, do tego pulpit (klawisze), którym można było przestawiać zwrotnice i zapalać oświetlenie... to była moja, chowana za szafę, MAKIETA przez wiele lat.

Prawidłowo mówimy:
Skala: Skala to zawsze jeden do iluś, czyli ile razy model jest pomniejszony, np: 1:87, 1:120 czy 1:160.
Wielkość: Są to nazwy zwyczajowe, handlowe i potoczne. Określają modele o konkretnej wielkości (czyli w konkretnej skali), mówimy np wielkość H0, TT, N, 0, 1 itd.

Od Twoich warunków lokalowych zależeć będzie „wielkość” makiety. Do małego pokoju, w którym jeszcze musisz mieszkać, wybierz mniejszą wielkość - max do H0. Jeśli przeznaczyłeś na kolejkę całe pomieszczenie: pokój lub poddasze - nie limituje Ciebie jej skala. Jeśli chcesz jeździć Twoim pociągiem po ogrodzie, a to możesz wybrać tzw. skale ogrodowe, o rozstawie szyn nawet do 30 cm.
    Najbardziej popularna i najłatwiej dostępna jest wielkość H0 czyli kolejka w skali 1:87, ja wybrałem jednak TT ze względu iż jest to skala środka, idealna skala i dlatego od tego momentu będziemy mówić tylko o TeTetce. :-)

Nie mam całego pokoju by w nim zabudować makietę !
   Jeśli masz ograniczoną powierzchnię, którą możesz przeznaczyć na makietę, może dobrym rozwiązaniem jest budowanie MODUŁÓW, z których wspólnie składamy dłuższą makietę na spotkaniach.
   Aby się zapoznać z zasadami budowy modułów zajrzyj na stronę sTTandard'u. Na ForumTT w dziale Makieta Modułowa znajdziesz przydatne informacje o budowie modułów.

Przykład budowy modułu sTTandardowego i makiety złożonej z wielu modułów:
 
Fot Fot Fot Fot Źródło zdjęć i więcej TU.
  Fot Fot Fot Źródło zdjęć i więcej TU.

 

Porównanie H0 z TT

Wielkość: H0 TT N, TT i H0
Skala:   1:87   1:120 
Rozmiar koła torów:   85 cm   60 cm 
Długość parowozu:
Steam
 278 mm  200 mm
Długość pociągu Express
(parowóz + 3 wagony) - około
120 cm 85 cm

W naszym kraju najpopularniejsze skale to H0, TT i N. Najwięcej produkuje się do skali H0, potem N. Do TT nie trudno zakupić nowe produkty lub starsze BTTB z "drugiej ręki", wystarczy przejrzeć ofertę na Allegro czy eBay.de. Pojawiają się nowe pozycje nie tylko już Tillig'a i to w PKP. Pojawiają się także, jeszcze krótkoseryjnie, typowo polskie pozycje taboru ET22, EU07, Ok1, Okl2, SM42, ST44, SU45, Ty2, 4, 42, 44, 51 itd.
    Ceny wagoników i lokomotyw są wysokie, zarówno używanych jak i nowych. Niestety złoty ostatnio dużo stracił i nasze hobby staje się coraz droższe - jak wszytko. :-/

Dobrym źródłem zakupu są giełdy lub sklepy z używanymi kolejkami. Można tam trafić coś ciekawego za niewygórowaną cenę. A to dopiero początek wydatków. Trzeba dokupić tory, rozjazdy, jakieś domki itd. Dodajmy do tego koszt materiałów na makietę (sklejka, listwy, przewody, farby). Bardziej ambitni mogą sami budować tory, tabor i budynki, mając w pogardzie zakup czegokolwiek gotowego. :-)

Projektowanie makiety możemy rozpocząć na dwa sposoby:

  1. projektujemy układ torów i rozmieszczenie obiektów, bo np. chcemy odwzorować jakąś rzeczywistą stację,
    wtedy zakupujemy, według rozrysowanego planu, niezbędne elementy,
    lub
  2. z posiadanego zasobu torów i domków, układamy wymyślone stacje, krajobraz itd.

Należy zdecydować (zastanowić się) jaki charakter ma mieć makieta:

blubul1a.gif (257 bytes) czy ma być dokładnym odzwierciedleniem rzeczywistości   -   czy może ma zawierać dużo torów, rozjazdów i obiektów,
blubul1a.gif (257 bytes) czy ma mieć magistralę (2÷4 równoległych torów)   -   czy może ma posiadać wiele rozjazdów (bocznice),
blubul1a.gif (257 bytes) czy tematem będzie krajobraz   -   czy może zabudowa miejska, fabryki, magazyny itp.,
blubul1a.gif (257 bytes) czy modele tam ustawione mają stanowić wystawę   -   czy może pociągi po niej mają jeździć (w kółeczko).

Trzeba się także zastanowić nad umiejscowieniem w czasie, tzn. czy chcemy odwzorować jakąś konkretną epokę z historii.

Zobacz także inne strony:

blubul1a Forum sympatyków skali 1:120 TT  -  ForumTT.pl.
blubul1a Kompendium wiedzy o budowie makiet i nie tylko  -  serwer miłośników transportu szynowego.
blubul1a Jaka skala i dlaczego, oraz jak budować makietę kolejową  -  strona Macieja Czapkiewicza.
blubul1a Reklama kitu do budowy kamiennego mostu  -  TERRA FORM firmy NOCH.

stat4u
Powrót Początek Konstrukcja Wymiary Porady Elektronika CAD'y Skale
Top 16-lut-2020
Valid XHTML 1.0 Transitional