Elektronika
Moja TT ] PL ] DCC ] [ Elektronika ] Przeróbki taboru ] Makieta ] Plany ] Ogłoszenia ] Filatelistyka ] Photos ]

Strona główna
Electro 1
Electro 2
Electro 3
Electro 4
Electro 5
Electro 6

(WspółautorTadeusz Domagalski)

Do TT-tki nigdy nie był produkowany żaden system sterowania z prawdziwego zdarzenia. Jedynie jakieś klawiaturki i proste przełączniki (patrz Katalog | Automatyka). Co prawda istnieją różne elektroniczne i mikroprocesorowe cudeńka produkowane przez znane zachodnie firmy, lecz z powodów technicznych (są to systemy przeznaczone dla modeli H0 i większych), a przede wszystkim finansowych są one niedostępne dla przeciętnego pasjonata kolejki TT, a w szczególności w Polsce.
Jesteśmy więc skazani na własne pomysły i rozwiązania. W związku z tym uważam, że część (...) serwisu przeznaczona na opisy elektroniki do sterowania makiet, powinna przedstawiać "rodzime" rozwiązania - zarówno prościutkie (takie dla początkujących) jak i poważne rozwiązania naszpikowane elektroniką (dla zaawansowanych).
Informacje o zachodnich rozwiązaniach (nawet tych dostępnych w tamtejszych sklepach) można potraktować jedynie jako ciekawostkę.
Można by zachęcić ludzi do przysyłania swoich pomysłów - a nuż trafią się jakieś perełki.

Przedstawiamy poniżej kilka pomysłów, które mogą być, warto rozwinąć lub będą rozwiązane:

Niezależne płynne ruszanie i zatrzymywanie pociągów (...) stosując oporniki przed semaforami, przełączane pomiędzy sekcjami zasilacze lub elektroniczne "filtry" zamieniające gwałtowne skoki napięcia za przełącznikami załączającymi sekcje, na łagodne opadanie lub wzrost napięcia.
Sterowanie makiety za pomocą komputera, PC zbiera informacje o stanie makiety (np obecność kolejki na torze) i steruje układami wykonawczymi - w oparciu o wycofywane z eksploatacji 386-tki. 
DCC

Także kilka pomysłów na proste układy elektroniki:

Układy na diodach LED wzbogacające makietę (zapożyczone):
świecące LEDY
mrugające LEDY
przejazd kolejowy 1
przejazd kolejowy 2
prace drogowe
reklama sklepu
  
Przeróbki taboru (przeniesione).


Zajrzyj też:

WinRAILWAYS demo in Toulouse 2000
Sterownik silników prądu stałego
Sterownik sygnalizacji przejazdowej
www.lenz.com

 

TopTop

Ostatnia zmiana - 19 lip 2009