DCC
Moja TT ] PL ] [ DCC ] Elektronika ] Przeróbki taboru ] Makieta ] Plany ] Ogłoszenia ] Filatelistyka ] Photos ]

Strona główna
Lenz
Roco
Dekoder SL75
Dekoder MX648
Jak CV
01350
02220
02300
02510
02531
02621
02630
02709
04410
11210
36000
36202
501004
DCC - jakie to proste
Kody dek.
Kody prod.

Witam w świecie cyfrowego sterowania kolejek
Digital Command Control - standard NMRA sterowania.
 
Dekodery:
SL 75/76
MX648
 
Systemy:
Lenz
Roco
Uwaga: Strony o DCC są ciągle rozbudowywane, więc proszę zaglądaj tu czasem by sprawdzić czy pojawiło się coś nowego.
DCC to bardzo proste,
Wprowadzenie do sterowania cyfrowego w modelarstwie kolejowym ze szczególnym uwzględnieniem systemu DCC, autor: Artur Czartowski, (zaczerpnięte ze serwera: www.modelarstwo.org.pl).
Cyfrowe sterowanie modelami kolejowymi DCC - ciekawa strona Karola Marcińczaka
Kody identyfikacyjne dekoderów i producentów dekoderów.
Polski program do sterowania makietą przy pomocy DCC GbbKolejka.
 
 
Instalacja dekodera DCC w : 01350, 02220, 02300, 02510, 02531, 02621, 02630, 02709, 04410T, 11210, 36000, 36202, 501004

 

Czy cyfrowe sterowanie (DCC) jest niezbędne ?

Nie, wcale. Ale sądzę, że ciekawiej jest, gdy możemy sterować kilkoma pociągami (nawet w przeciwnych kierunkach) po tym samym torze bez plątaniny kabli na podłodze czy makiecie.
Mnie osobiście ujęła możliwość natychmiastowego przełączenia kierunku jazdy lokomotywy bez gwałtownego zatrzymania składu i szybkiego startu w stronę przeciwną. W zamian, skład łagodnie hamuje, staje i płynnie rusza w przeciwnym kierunku.
Możemy niezależnie od tego czy lokomotywa/skład jedzie czy nie, zapalać i gasić światła czołowe lub oświetlenie w wagonach. Możliwe jest uruchomienie, na żądanie, dźwięków lub wytwornicy dymu. Oferowane są modele ze sprzęgami elektromagnetycznymi, podnoszone i opuszczane pantografy elektrowozów, otwierane i zamykane drzwi wagonów a także pełna kontrola nad dźwigiem kolejowym.
Gdy sterujemy makietą z komputera (a nie ręcznym manipulatorem) możliwe jest panowanie nad wieloma składami równocześnie :-) układanie tras przejazdu z automatycznym przestawianiem rozjazdów i odpowiednim sygnalizowaniem na semaforach.

 
Co to jest DCC ?
Według WikipediiDCC (Digital Command Control) jest standardem cyfrowego sterowania modelami kolejowymi opracowanym przez NMRA (National Model Railroading Association). Standard ten określa wszelkie parametry transmisji danych, specyfikację elektryczną oraz mechaniczną urządzeń wchodzących w skład systemu oraz wyjaśnia całość zagadnień związanych z tym tematem.

Ale co to znaczy ?
By to wyjaśnić najprościej, zauważny, że silniczek lokomotywki obraca się z prędkością i w kierunku zależnym od napięcia dostarczanego do torów przez transformator z prostownikiem (prąd stały - DirectCurrent). Gdy pokrętło ustawione jest na "0", lokomotywka stoi, gdy przekręcimy pokrętło w lewo, bądź prawo, lokomotywka porusza się do przodu bądź do tyłu, z prędkością tym większą, im bardziej pokrętło jest wychylone. Mówimy w tym przypadku o sterowaniu ANALOGOWYM (Analog Control).

Gdy używamy sterowania CYFROWEGO, tory są zasilane stałym napięciem modulowanym (lub przemiennym AlternatingCurrent). Zamiast zwykłego transformatora do sterowania lokomotywkami służy sterownik (coś w rodzaju pilota do telewizora). Wewnątrz lokomotywki jest układ elektroniczny (dekoder), który na podstawie przesyłanych poleceń wykonuje "rozkazy", czyli przyspiesza, zwalnia, zmienia kierunek jazdy, załącza lub wyłącza oświetlenie lokomotywy itd. Każda lokomotywa posiada własny "adres" i akceptuje polecenia wysłane TYLKO do niej, ignorując polecenia wysłane do innych modeli.
Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwe jest sterowanie różnymi pociągami na tym samym torze i w tym samym czasie, z różnymi prędkościami i to bez dzielenia makiety na sekcje (sterowane oddzielnie).

 
Co jest potrzebne na początku ?

By to zadziałało potrzebny jest, oprócz lokomotywy w wersji DCC, także sterownik (Command Station), który w połączeniu z zasilaczem napięcia przemiennego poprzez dodatkowy moduł, zamienia wprowadzone przez operatora (Ciebie) instrukcje na zakodowane sygnały i wysyła je, poprzez szyny, do lokomotywki.
Można spotkać gotowe rozwiązania renomowanych firm Arnold-Digital, Märklin czy Lenz lecz są one w cenie nowej lokomotywy H0 z DCC (229 $ - 300 DM).
Później zaproponujemy własne rozwiązanie, a teraz odsyłamy Ciebie do gotowego rozwiązania DCC-MB, które stosuje MS-DOS komputer jako DCC command station.

 
Czy możliwe jest mieszanie lokomotyw starego typu (Analogowych) z DCC ?

Najnowsze systemy DCC, zgodne ze specyfikacją NMRA, pozwalają na dostawienie jednej tradycyjnej lokomotywki na tor obsługiwany przez system DCC.
Z naszych doświadczeń wynika jednak wniosek, że lepiej nie stawiać lokomotywy analogowej na tory DCC gdyż może się uszkodzić silnik.
Odwrotnie, czyli cyfrową lokomotywę na tor analogowy, można postawić i jeździć. Warunkiem jest by dekoder posiadał funkcję wykrywania alternatywnego zasilania. Większość współczesnych dekoderów ją posiada i jest ona domyślnie włączona.

 
Co się stanie gdy przełączę się ze sterowaniem z jednej lokomotywki na drugą, czy ta pierwsza nie stanie ?

Nie. Gdy wydasz lokomotywce polecenie (np prędkość i kierunek jazdy), sterownik wysyła polecenie do lokomotywy. Tam, wbudowany układ elektroniczny ustawi żądane parametry i nie są one zmieniane do czasu odebrania kolejnego rozkazu.

c.d.n. TopTop

Literatura:

NMRA - National Model Railroading Association/Standards & Conformance/DCC DCC
Strona programu GbbKolejka - dużo opisów, polskie tłumaczenia instrukcji Lenz'a
Cyfrowe sterowanie kolejkami
DCC - strona Karola Marcińczaka
ForumTT.pl : Elektryka i DCC
Forum MARTEL: DCC
NMRA DCC Working Group
Lenz's dccnet,
Tried & True Trains: World of DCC, NMRA DCC Standards,
users.vnet.net/paulrver/st_welco.html#standards-DCC,
Con-Cor Locomotive with built in DCC decoder,
Mike Brandt's DCC-MB. A set of plans and software for controlling model railroads via an IBM-compatible personal computer.
Tillorps Mekaniska TMWDCC - Realizacja projektu DCC-MB. Oprogramowanie na PC oraz dodatkowy sprzęt - DOS + GamePort + Centronix.
MiniDCC© - A Digital Command Control Do-It-Yourself Project!
  

 

stat4u
Artur Schwartz, Ostatnia zmiana - 16 lut 2020