Nastawnia
Nastawnia Budka Strażnica Parowóz Pm36 Modraki

Strona główna
W górę
Elementy
Szablony

 

(c) Artur Czartowski
GDAŃSK
acz @ olicom.dk

    Model nie należy do trudnych. Do budowy modelu należy zgromadzić następujące przybory i materiały : ostre nożyczki, nożyk lub ścięta żyletka, twardy dobrze zatemperowany ołówek, linijka (najlepiej metalowa lub z metalową wkładką), arkusze kartonu o grubości 0,5mm i 1mm. Do klejenia można stosować kleje nitrocelulozowe, Hermol, Butapren (należy pamiętać o tym, że ten klej wiąże na stałe po sklejeniu i nie pozwala na poprawki). Do klejenia dużych powierzchni i podklejania tektury dobrze nadaje się klej Wikol.

OPIS BUDOWY

    Elementy oznaczone * należy podkleić kartonem o grubości 0,5 mm. Elementy oznaczone ** należy podkleić kartonem o grubości 1 mm. Obszary oznaczone symbolem x należy wyciąć.

Element 1 Podpiwniczenie. Sklejamy w formie pudełka przyklejając części 1a i 1b.
Element 2

"Wieża". Sklejamy i w miejscach otworów podklejamy części 2a, 2b, 2c od środka w odpowiednich otworach. UWAGA ! Okna (el. 2a, 2c) można wykonać jako przeszklone. Należy wyciąć "szyby" i tak przygotowany element podkleić folią przeźroczystą. Dodatkowo el. 2c można uzupełnić kratami wykonanymi z drutu 0,2 mm pomalowanego na czarno zgodnie z szablonem.

    Następnie wklejamy podpiwniczenie wsuwając el.1 w el.2 do zaznaczonej poziomej linii. UWAGA ! Można zmienić wysokość podpiwniczenia w zależności od potrzeb makiety. Należy w tym celu wyznaczyć nową linię granicy podpiwniczenia oraz zmienić głębokość wycięcia na drzwi.

Element 3

Pomieszczenie nastawcze. Sklejamy w formie pudełka. Okna 3a, 3b, 3c podklejamy od środka w odpowiednich otworach. Następnie wycinamy el. 3d oraz 3e i sklejamy ze sobą i wsuwamy w szczeliny el.3 nad oknami i przyklejamy. Element 3f - dach podklejamy kartonem 0.5 mm a następnie malujemy brzegi i pas szerokości ok. 2 mm na odwrocie czarnym tuszem Następnie przyklejamy el.3f do el.3 zostawiając nieco wysunięty brzeg el.3f poza ścianę el.3 zgodnie z rysunkiem II. Komin wentylacyjny el.3g sklejamy i przyklejamy do el.3f w miejscu oznaczonym białym prostokątem. Na rysunku III został pokazany szablon drabiny. Rysunki IV i V przedstawiają szablony piorunochronu i rynny. Elementy te są dosyć trudne do wykonania ale mogą podnieść walory modelu.

Element 4

Schodki, należy podkleić kartonem o grubości 1mm i wyciąć. W zależności od wysokości podpiwniczenia i układu "terenu" wokół nastawni sklejamy tyle schodków. Chodniki można uzupełnić poręczą.

Współczynniki przeskalowania dla uzyskania planów w podziałce :

HO (1:87) - 114,94%
TT (1:120) - 83,33%
N (1:160) - 62,50%

UWAGA !
    Dla podziałek TT i N stosujemy do podklejania tekturę lub karton o mniejszej grubości. Dla podziałki HO można stosować tekturę lub karton o takiej grubości jak dla skali 1:100.

Pliki w formacie Corel Draw (*.CDR)
NST01_O.ZIP OPIS
NST01_P.ZIP PLANY
NST01_S.ZIP SZABLONY

Artur Schwartz, Ostatnia zmiana - 30 sie 2015