System do projektowania elektronicznych EDWin
Edytor schematów, część 1

[ Powrót | Omówienie | Krok1 | Krok2 | Krok3 | Krok4 | Krok5 ]


        

Omówimy kolejno:

  • tworzenie schematu ideowego,
  • symulację układów analogowo cyfrowych za pomnąc wewnętrznego symulatora,
  • projektowanie obwodu drukowanego,
  • tworzenie dokumentacji produkcyjnej,
  • symulację działania za pomocą programu USYICE,
  • analizę termiczną obwodu drukowanego,
  • ocenę promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez płytkę (do zbadania zgodności projektu z normami kompatybilności elektromagnetycznej - CB). 

Zostaną opisane wybrane funkcje, które pozwolą użytkownikowi na szybkie zapoznanie się z tym pakietem. Podamy również wskazówki usprawniające pracę projektantowi układów elektronicznych.


Uwagi wstępne


        EDWin ma bardzo dużą liczbę funkcji i w związku z tym wymaga umiejętnej obsługi. Każda z ikon posiada odmienny zestaw ikon pomocniczych, które nieraz zasadniczo zmieniają działanie funkcji głównej. Niektórych używa się przed wykonaniem jakiejś operacji, a innych w trakcie lub po zakończeniu operacji. Ponadto, niektóre funkcje rozróżniają kliknięcie na obiekcie układów od kliknięcia w dowolnym miejscu obszaru edycyjnego, dlatego należy precyzyjnie wskazywać myszą poszczególne szczegóły graficzne.


Zaczynamy!


        Po uruchomieniu głównego modułu, w górnej części ekranu pojawia się pasek zadań. Dlatego też jednocześnie może być otwartych wiele okien. Cenną właściwością programu jest automatyczne przenoszenie zmian wykonanych w dowolnym module do pozostałych modułów. Oznacza to, że można jednocześnie tworzyć schemat i obwód drukowany: nowe elementy biblioteczne oraz przeprowadzać symulację. Pracę z programem zaczniemy od ustawienia pewnych opcji mających wpływ na wygląd ekranu i działanie program.

        Przed rozpoczęciem tworzenia projektu warto sprawdzić, które biblioteki spośród znajdujących się na dysku są dostępne do przeszukiwania. W tym celu z paska zadań należy wybrać funkcje: Opcje -> Pliki -> Biblioteki - kolejność przeszukiwania. Pojawi się okno podzielone na trzy części. W lewym górnym rogu znajdują się pola Biblioteki elementu·, Biblioteki symboli logicznych oraz po dwie listy z nazwami bibliotek. Lista po lewej stronie zawiera te biblioteki, z których można aktualnie pobierać elementy, a lista po prawej stronie zawiera wszystkie biblioteki dostępne na dysku. Aby włączyć bibliotekę do przeszukiwania, należy j~ zaznaczyć i kliknąć przycisk Dodaj. Ponadto, aby przyspieszyć przeszukiwanie, można wykluczyć z listy rzadko wykorzystywane elementy za pomocą przycisku Usuń.

       EDWin jest wyposażony w system automatycznej pomocy, który wyświetla tematy związane z ostatnio użytą Funkcją. Jeśli nie jest to potrzebne, to należy odznaczyć funkcję Opcje -> Automatyczna pomoc.

      Funkcja Opcje pozwala też na określanie kolorów poszczególnych składników projektu, szerokości linii standardowego rastra siatki itp. Aby zmiany zaczęty obowiązywać w aktualnym projekcie, należy włączyć funkcję Opcje -> Aktualne. Natomiast zmiany naniesione funkcją Opcje -> Bazowe będą obowiązywać dopiero dla nowo utworzonej bazy danych projektu.

     Po wybraniu na pasku zadań polecenia Schemat, pojawi się okno Edytora Schematów (rys. 2). W pierwszym etapie pracy należy dokonać ustawień mających wpływ na wygląd ekranu i działanie niektórych funkcji. Służy do tego funkcja Preferencje. Opcja Preferencje -> Pole narzędziowe musi być zaznaczona, ponieważ odpowiada ona za wyświetlenie zestawu ikon narzędziowych. Zestaw ten jest inny dla poszczególnych funkcji edycyjnych.

      Opcja Preferencje -> Pole ustawień powoduje wyświetlenie paska menu okienek do definiowania różnych parametrów. Ich przeznaczenie jest zmienne i zależy od aktualnie wybranej funkcji edycyjnej.

       Opcja Preferencje -> Podgląd strony ułatwia nawigację podczas poruszania się po dużych schematach. W rogu strony pojawia się pomniejszony rysunek schematu, umożliwiający wyświetlenie wybranej jego części.

        Opcja Preferencje -> Współrzędne/Odległość pozwala na zmianę sposobu wyświetlania współrzędnych ze współrzędnościowego na odległościowy. Dodatkowo można określić punkt początku układu współrzędnych.

        Omówmy funkcję Widok z paska menu głównego. Należy sprawdzić, czy jest włączona opcja Widok -> Wyprowadzenia. Powoduje ona wyświetlenie aktywnej części wyprowadzeń komponentów oznaczonych krzyżykami (lub plusami w przypadku pierwszego wyprowadzenia). Opcja Węzły bywa przydatna do stwierdzenia, które wyprowadzenia są traktowane jako podłączone do sieci połączeń. Włączenie opcji Obrys strony ułatwia orientację względem krawędzi arkusza rysowniczego.

        Bardzo często jest używany przycisk Odśwież znajdujący się w Polu Ustawień poniżej paska menu. Jego użycie jest niezbędne do uwidocznienia na ekranie rezultatów niektórych operacji edycyjnych. Powoduje on odrysowanie zawartości ekranu operacjach: usuwania, przesuwania, zamknięcia okna, wyświetlenia informacji o sieci itp.



Artykuł z czasopisma "Elektronika Praktyczna 7/99"