”ŚWIAT MODELARSTWA”
Targi Balt - Military – Expo 2012
27 - 29 czerwca 2012 Międzynarodowe Targi Gdańskie
Gdańsk Letnica ul. Żaglowa (obok stadionu PGE Arena)
Prezentacja
POLSKIEJ MAKIETY KOLEI WĄSKOTOROWEJ

ŁKMK – Łódź, Andrzej Sadłowski – Rumia, Marcin Wojda - Gdynia

Żuławy - Lichnówki H0e
[Długość filmu 2:46]

Film przedstawia fragment makiety modułowej Andrzeja Sadłowskiego. Inspiracją jej powstania była Gdańska Kolej Wąskotorowa na Żuławach Wiślanych. Głównym elementem makiety jest stacja Lisewo Wąskotorowe. Film powstał podczas prezentacji makiety na Targach Gdańskich w 2012 roku.
[Długość filmu 5:32]

 

 

O autorze

   ANDRZEJ SADŁOWSKI urodzony w Sopocie w 1948. Od ponad 30 lat mieszkaniec Rumi. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w modelarstwie morskim. Największe sukcesy to brązowy medal na mistrzostwach świata w roku 1998, Mistrz Polski w roku 2000 oraz srebrny medalista mistrzostw Europy 2003 roku. Autor największej w Polsce kolekcji mikromodeli Polskiej Marynarki Wojennej od floty z bitwy pod Oliwą z roku 1627 po przez okres międzywojenny aż do lat osiemdziesiątych XX w wykonanej w skali 1/400. Jego prace znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Muzeum Wisły w Tczewie. Jeden z dwóch bohaterów filmu dokumentalnego pt. „Na kaszubskiej bocznicy” poświęconemu modelarstwu kolejowemu. Uczestnik programu poświęconemu modelarstwu w TVP 2, TV Polsat oraz kilkakrotnie w telewizji gdańskiej. Jedno z jego licznych spotkań z młodzieżą odbyło się na żaglowcu „Dar Młodzieży” podczas 4 dniowego rejsu po Bałtyku. Zorganizował i poprowadził pierwsze Mistrzostwa Polski w Modelarstwie Kolejowym w roku 2001 w Gdańsku. Od roku 2004 poświęcił się całkowicie w budowie obrazów przestrzennych. Jest również współautorem makiety w skali 1/500 Kazimierza Dolnego przedstawiającą tą miejscowość z ok. 1910 roku. Jako ciekawostka tej makiety jest to, że oprócz ponad 330 obiektów zostało precyzyjnie wykonanych 2676 drzewek z pokazaniem poszczególnych miniaturowych gałęzi. W sumie nad tą makietą pracowało trzech modelarzy przez 16 miesięcy. Dziś znajduje się w Muzeum Nadwiślańskim w Kamienicy Celejowskiej i należy do atrakcji turystycznych Kazimierza Dolnego.

   Prace Andrzeja Sadłowskiego wystawiane były w muzeach w Warszawie, Gdańsku, Tczewie, Krokowej i Pucku oraz na wystawach w Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Wrocławiu oraz na Międzynarodowych Targach Gdańskich. Najwięcej zwiedzających było w Lipsku podczas Międzynarodowych Targów Modelarskich gdzie w ciągu trzech dni przewinęło się ponad 83 tys. zwiedzających w tym zorganizowane wycieczki z Polski. Od pierwszej wystawy w roku 1982 do dzisiaj prace modelarskie obejrzało ok. 248 tys. osób.
 


Autor

 

Dnia 14 grudnia 2013 roku o godzinie 21:15 w wielku 65 lat zmarł, po krótkiej lecz bardzo ciężkiej chorobie - Andrzej Sadłowski - znany i ceniony polski modelarz.
 
Swoją przygodę z modelarstwem zaczynał od modelarstwa okrętowego. Był wielokrotnym mistrzem Polski w mikromodealrstwie. Zdobywał medale na Mistrzostwach Europy. Ostatnio, od kilkunastu lat, zajmował się głównie modelarstwem kolejowym. Najpierw budował makiety w wielkości N, a później w H0e. Uważany był za prawdziwego artystę krajobrazu. Chociaż swe prace prezentował publicznie dość rzadko, to zawsze wzbudzały one wielki podziw wśród oglądających. Realista i detalista w każdym calu, który odtwarzał nieistniejącą już wąskotorową kolej na Żuławach. Modelarz-artysta. Prawdziwy Mistrz. Zajmował się również historią swojego regionu, swej małej ojczyzny - Rumi i okolic, gdzie mieszkał od wielu lat. Rysował grafiki. Dokumentował znikające elementy architektury i krajobrazu. Pisał i publikował w lokalnej prasie. Można powiedzieć - człowiek wszechstronny, człowiek renesansu... Pozostawił po sobie wiele prac, które są i zapewne jeszcze długo będą ozdobą różnych muzeów i sal wystawowych. Jego ostatnią makietą, ukończoną kilka tygodni temu, jest piękny model obozu koncentracyjnego Stutthof, wykonany na zamówienie muzeum w Sztutowie. Zapewne dla wielu z nas, modelarzy, pozostanie niedoścignionym wzorem.
L.L.

Więcej:
  - Historia Żuławskiej Kolei Dojazdowej (Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych),
  - Miejsca, które nie daja spać. Hobby w skali micro (Dziennik Bałtycki, 02.12.2007),
  - Rumianin odtworzył Żuławy sprzed pół wieku (Gazeta Rumska Nr 8/2007, str. 12, listop.2007),
  - Dawne domy, kościoły, zagrody jak prawdziwe (Gazeta Rumska Nr 6/2007, str. 8, 13.09.2007, on-line),
  - Eisenbahn Journal 3/2004, "Damals auf dem Weichsel-Werder" (str. 58-59 i str. 60-61),
  - DIORAMY - zdjęcia wykonane na TRAKO '99,
  - Dzieje Rumi, Historia Rumi w internecie (Gazeta Rumska Nr 7/2008, str. 26),
  - Polska Makieta Kolei Wąskotorowej.
  - Projekt Zulawska KD w skali 1:45 - Ulrich Thorhauer, [DE].

Stronę odwiedzono 69.565 razy od 10.02.2008. Andrzej Sadłowski – Rumia
Strona http://as.rumia.edu.pl/zulawy używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.