[ZSO] - Zespół Szkół Ogólnokształcących Rumia

 
ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2016 / 2017
 
   [SP 9] Wycieczka do Chmielna

We wtorek, 6 czerwca, uczestniczyliśmy w kolejnej wycieczce regionalnej, zorganizowanej w ramach lekcji j. kaszubskiego. Udaliśmy się do Chmielna, kolebki ceramiki kaszubskiej, gdzie w pierwszej kolejności odwiedziliśmy Muzeum Ceramiki, aby poznać historię garncarstwa na Kaszubach i proces wyrobu naczyń.  Mistrz garncarstwa, Karol Elas-Necel, uczył nas wyrabiania gliny na kole. Drugim przystankiem naszej wycieczki było Gospodarstwo Agroturystyczne "U Chłopa", w którym czekało na nas mnóstwo atrakcji. Mieliśmy tam namiastkę życia na kaszubskiej wsi, zaczynając od przejażdżki wozem drabiniastym, po rzeźbienie i zabawy w sianie, ubijanie i degustację masła oraz ognisko z kiełbaskami. Bardzo ciekawą lekcją był też pokaz oryginalnych kaszubskich  instrumentów. Wycieczka była bardzo udana. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Edyta Jankowska-Giermek

Przejdź do galerii  Wycieczka do Chmielna
[#1530]  egi, 07.06.2017 13:27 
   [SP 9] XIV Bałtycki Festiwal Nauki

 

26 maja 2017 roku klasa Va uczestniczyła w XIV Bałtyckim Festiwalu Nauki, który odbył się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Uczniowie brali udział w warsztatach Gąbki wprost z ogrodu, podczas których poznali tajniki pracy w laboratorium, mając jednocześnie sposobność do ich samodzielnego wdrożenia. Efektem uczniowskiej pracy były mydełka stworzone specjalnie dla ich mam. Ponadto uczniowie zwiedzali wystawy oraz aktywnie uczestniczyli w licznych konkursach i zabawach edukacyjnych.

 

                                                                                     Agnieszka Kwolek

 

Przejdź do galerii  XIV Bałtycki Festiwal Nauki
[#1528]  al, 06.06.2017 22:22 
   [SP 9] Grupa 0E na warsztatch z robotyki

W grupie przedszkolaków odbyły się warsztaty robotyki z wykorzystaniem klocków Lego i programów komputerowych. Dzieci miały okazję konstytuować pojazdy i wprawiać je w ruch przy użyciu komputera. Zabawy konstrukcyjne i praca z komputerem rozbudziła w naszych maluchach wyobraźnię oraz zainteresowania związane z samodzielnym programowaniem urządzeń mechanicznych.

Przejdź do galerii  Roboty

Ewa Łągwa

[#1536]  im, 06.06.2017 15:13 
   [SP 9] Grupa 0E z wizytą w piekarni " U Skierki"

Dzięki uprzejmości właścicieli piekarni, przedszkolaki miały okazję zaobserwować na czym polega praca piekarza oraz proces wytwarzania chleba i bułeczek. Dzieci własnoręcznie wyrabiały ciasto do swoich wypieków, nadając im przeróżne, ciekawe kształty oraz wzbogacały ciasto zdrowymi dodatkami smakowymi takimi jak: pestki słonecznika, dyni, suszona żurawina i mak. Było to bardzo ciekawe i pouczające doświadczenie dla naszych maluchów w związku z wdrażaniem do zdrowego odżywiania.

Przejdź do galerii  Piekarnia

Ewa Łągwa

[#1535]  im, 06.06.2017 15:11 
   [SP 9] Dzień Mamy i Taty w grupie 0E

Dzień Mamy i Taty w grupie 0 E upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci zaprezentowały piosenki, których nauczyły się w ciągu całego roku oraz specjalnie przygotowany program artystyczny na tę uroczystość. Wręczyły rodzicom samodzielnie wykonane prezenty. Rodzice wraz ze swoimi pociechami wykonali herby rodzinne zawierające najważniejsze pragnienia i marzenia dzieci. mam i tatusiów.

Przejdź do galerii  Dzień Rodziny

Ewa Łągwa

[#1534]  im, 06.06.2017 15:08 
   [SP 9] Wycieczka do ZOO grupy 0E

Wycieczka przedszkolaków z grupy 0 E do ZOO. Dzieciom dopisały humory i piękna pogoda. Jak zwykle towarzyszyli nam rodzice.

Przejdź do galerii  ZOO

Ewa Łągwa

[#1533]  im, 06.06.2017 15:06 
   [II LO] Centralny Zlot Klas Mundurowych w Ostródzie

Centralny Zlot  Klas Mundurowych  

Ostródzie

 

Przejdź do galerii  Ostróda1

 

Przejdź do galerii  Ostróda2

         W dniach 1 - 2 czerwca 2017r. grupa 20 uczniów z klas 1B i 2A  uczestniczyła w Centralnym Zlocie Klas Mundurowych, który odbył się  podczas Targów Pro Defense w Ostródzie.  Młodzież miała okazję oglądać wystawy eksponujące  najnowocześniejsze  rozwiązania techniczne  i technologiczne. Jednakże idea ostródzkich targów to nie tylko wystawy, ale przede wszystkim forum do rozmów i dyskusji na temat bezpieczeństwa. Jest to wspólne spotkanie wojska, młodzieży z profilowanych klas mundurowych i firm produkujących sprzęt i uzbrojenie. Ciekawym doświadczeniem była Ścieżka Historyczno - Edukacyjna, na której mieliśmy okazję przypomnieć sobie jak rozwijały się polskie siły zbrojne począwszy od bitwy pod Cedynią po najnowsze technologie kosmiczne. W drugim dniu uczniowie pokonywali sprawnościowy tor przeszkód, w którym ambitnie rywalizowali z kolegami
z innych klas mundurowych w Polsce. Kontakty z firmami zbrojeniowymi i wojskiem były dla młodzieży ciekawym doświadczeniem, które z pewnością wpłynęło na wzmocnienie więzi i relacji między nimi. Po emocjach, które towarzyszyły uczniom na torze przeszkód był czas na lody i zwiedzanie Ostródy. Do Rumi wróciliśmy wieczorem zmęczeni ale pełni wrażeń. Podczas wyjazdu opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Alina Treder i Zbigniew Ciesielski. 

 

 

 

[#1527]  am, 05.06.2017 10:32 
   [SP 9] Wizyta w salonie fryzjersko-kosmetycznym Natalia

W ramach realizacji bloku tematycznego, Poznajemy różne zawody, dnia 25 maja 2017 roku dzieci z oddziału przedszkolnego 0 a złożyły wizytę w salonie fryzjersko-kosmetycznym Natalia. Celem wizyty było poznanie pracy fryzjera, a także urządzeń i przyborów, którymi posługuje się na co dzień. Pani Kasia oprowadziła gości po salonie, jednocześnie opowiadając o swojej pracy. Grupa obejrzała sprzęt fryzjerski oraz różne rodzaje kosmetyków używanych do pielęgnacji włosów. Dzieci dowiedziały się także, w jaki sposób należy dbać o włosy, aby były piękne i zdrowe. W trakcie wykładu okazało się, iż nie tylko właściwa higiena oraz preparaty pielęgnacyjne są ważne, ale równie istotne jest zdrowe i zrównoważone odżywianie. Chętnym dziewczynkom panie praktykantki, Patrycja i Weronika, uczesały piękne warkocze i fantazyjne fryzury, chłopcy natomiast mogli pochwalić się misternie ułożonymi włosami. Wszyscy odwiedzający salon serdecznie dziękują za moc wrażeń, ciepłe przyjęcie i słodki poczęstunek.

 

Elżbieta Kozakiewicz

 

 

[#1524]  al, 04.06.2017 04:04 
   [SP 9] Z wizytą u Indian-Oa i Ob w wiosce Tipi Garden

Dnia 29 maja 2017 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b uczestniczyły w wycieczce do wioski indiańskiej Tipi Garden w Gdyni. Położona w malowniczej okolicy, w otoczeniu lasów i pięknych terenów, osada indiańska zapewniła przedszkolakom mnóstwo atrakcji. Wizyta rozpoczęła się od pomalowania dziecięcych twarzy w barwy plemienne i przebrania w indiańskie stroje. W tipi wodza goście mieli możliwość obejrzenia przedmiotów codziennego użytku oraz dowiedzenia się o historii, zwyczajach, tradycjach i obrzędach Indian. Mali Indianie uczyli się strzelać z łuku, pokonywać tor przeszkód oraz jeździć na kucyku. Dzieci zaprojektowały i pokolorowały swój własny totem. Goście mieli również możliwość spotkać się w tradycyjnym wigwamie z plemiennym szamanem.  Ostatnią atrakcją, która czekała na dzieci w Tipi Garden było ognisko i pieczenie kiełbasek. Wszyscy Indianie wrócili z wyprawy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni i usatysfakcjonowani z niespodzianek, które nań czekały. W imieniu uczestników eskapady serdecznie dziękujemy Paniom, Małgorzacie Szumachowskiej i Agnieszce Wincenciak, za okazaną pomoc i życzliwość.

Elżbieta Kozakiewicz oraz Justyna Kulewitz

 

[#1523]  al, 03.06.2017 14:44 
   [SP 9] Zabawy matematyczne w klasie Ia

Gdy na lekcjach korzystamy z gier i zabaw – nawet słabsi uczniowie mogą polubić matematykę. Łączmy więc przyjemne z pożytecznym – zabawę z nauką. Do przeprowadzenia niektórych gier i zabaw są niezbędne odpowiednie środki dydaktyczne.  My korzystamy z takich pomocy podczas dodawania, odejmowania i porównywania w zakresie 20 oraz liczenia dziesiątkami. Liczenie patyczkami do 100 to wcale nie taka trudna sprawa, choć długa i mozolna. Umożliwia zapamiętanie i uszeregowanie kolejnych dziesiątek. Patyczki matematyczne, których używamy, to łatwo dostępny materiał edukacyjny. Mogą posłużyć do liczenia, budowania figur (sześcian, ostrosłup), szukania zależności i wielu innych matematycznych czynności oraz układania imion.

Przejdź do galerii  Bryły, patyczki

Iwona Maćkowiak

[#1545]  im, 02.06.2017 19:52 

29 sie 2017 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 976.823