[ZSO] - Zespół Szkół Ogólnokształcących Rumia

 
ARCHIWUM aktualności - rok szkolny 2016 / 2017
 
   [II LO] Zakończenie programu „Kultura bezpieczeństwa”

Zakończenie programu

„Kultura bezpieczeństwa”

         II Liceum Ogólnokształcące wzięło udział w programie edukacyjnym „Kultura bezpieczeństwa”. Panie pedagog Anna Szyba i Karina Hoła prowadziły między innymi w bieżącym roku szkolnym zajęcia dotyczące przepisów prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, będące elementem tego programu.

[#1549]  am, 22.06.2017 12:32 
   [SP 9] Tydzień czytania legend morskich i kaszubskich

Tegorocznemu Tygodniowi Czytania Dzieciom, który trwał w dniach 5-9 czerwca, przyświecało hasło: "Poznajemy nasz region". Uczniowie klas I-VI wysłuchali w pierwszej kolejności wiersza "Lokomotywa" Juliana Tuwima, który tradycyjnie rozpoczyna akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”, aby później zapoznać się z legendami kaszubskimi i morskimi. Tygodniowa kampania czytania 2016/2017 w naszej szkole odniosła sukces. Wszyscy chętnie włączyli się w nasze przedsięwzięcie, a dzieci z uwagą słuchały 8 wybranych legend. Oprócz czytania zorganizowano także quiz sprawdzający znajomość wysłuchanych legend. Łącznie udzielono 850 odpowiedzi. Z klas I-III udzielono ich 745, a z klas IV-VI 105. 12 czerwca odbyło się losowanie, a nagrody otrzymali:

z klas I- III:

 •  Hania Pade II b
 • Julia Kaczmarek III j
 • Emilka Szablikowska III h
 • nagroda dodatkowa- klasa III j

z klas IV-VI:

 • Ania Kowalska VI a
 •  Szymon Retur IV c
 •  Magda Górkowska V c
 • nagroda dodatkowa - klasa Vc

Mamy nadzieję, że ta akcja wpłynie na wzrost czytelnictwa wśród uczniów. A my będziemy czytać dalej, bo przecież mądre szkoły czytają dzieciom. Trzeba przyznać, że działo się naprawdę wiele i za to należą się podziękowania wszystkim, którzy zrozumieli ważność realizowanej akcji i aktywnie na nią odpowiedzieli.

Przejdź do galerii  Legendy

Edyta Jankowska- Giermek, Iwona Maćkowiak, Ewa Wodniczak, Karolina Bąkowska, Joanna Próchniak, Sylwia Jerzyk

[#1543]  im, 15.06.2017 11:42 
   [SP 9] Święto szkoły borchardowskiej w Strzebielinie

Dnia 14 czerwca jedna z naszych siostrzanych szkół - Szkoła Podstawowa w Strzebielinie Osiedlu obchodziła święto 30-lecia nadania imienia kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym oraz złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicami patrona szkoły. Następnie pani dyrektor szkoły, mgr Teresa Hinc zaprosiła na uroczystą akademię przygotowaną przez nauczycieli i dzieci placówki w Strzebielinie. Podczas gali nastąpiło przekazanie szkole nowego sztandaru. Na zakończenie uroczystości dzieci wzięły udział w Turnieju Morskim. Cała uroczystość miała również charakter morski. Wielokrotnie wspominano wybitną postać naszego wspólnego patrona. Naszą szkołę reprezentowała nauczycielka j.kaszubskiego, pani Edyta Jankowska-Giermek, wraz z córkami - Urszulą, uczennicą klasy III j i Natalią, uczennicą klasy VI a.

Edyta Giermek

[#1554]  jk, 14.06.2017 16:29 
   [SP 9] Szkolny konkurs "Literatura w piosence"

Dnia 31 maja 2017r. odbył się szkolny konkurs „Literatura w piosence”. Uczestnicy konkursu podzieleni byli na dwie kategorie: solista oraz zespół. Każdy z wykonawców zaśpiewał jedną piosenkę promującą literaturę. Organizatorzy oraz jury wyłonili zwycięzców konkursu.

W kategorii SOLISTA:

 • I miejsce – Marta Soporowska kl. 2E
 • II miejsce – Rima Czernialis kl. 2A

W kategorii ZESPÓŁ:

 • I miejsce – zespół „BAJNUTKI” z klasy 2B w składzie: Hanna Pade i Michalina Maciak
 • II miejsce – zespół „NUTKI” z klasy 2B w składzie Amelia Borowska i Wiktoria Dombrowska
 • III miejsce – zespół „ORTOLUDKI” z klasy 2E w składzie: Hanna Buczma, Natalia Fikus oraz Zuzanna Borowik.

Dziękujemy uczestnikom konkursu za wspaniałe wykonania oraz zaangażowanie w przygotowanie kostiumów oraz rekwizytów. Wszyscy wykonawcy dostali dyplomy oraz nagrody.

Przejdź do galerii  Piosenka

Ewa Wodniczak, Małgorzata Suchocka

[#1540]  im, 13.06.2017 17:12 
   [II LO] To był dobry rok dla Martyny Kuchnowskiej

To był dobry rok dla Martyny Kuchnowskiej

Przejdź do galerii  sukces Martyny2

To był dobry rok dla Martyny Kuchnowskiej uczennicy kl. i a II LO w Rumi. W bieżącym roku szkolnym została zauważona i nagrodzona aż w trzech konkursach. Zajęła II miejsce w powiatowym konkursie poetyckim ,,Wiosna, ach to Ty!”,  opowiadanie pt. ,,Karciany los” zostało nagrodzone publikacją przez jurorów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Opowiedzieć świat” zorganizowanego przez UMCS w Lublinie oraz została laureatką Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Literackiego ,,O Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”. Tę ostatnią nagrodę Martyna odebrała osobiście. O tym, jak do tego doszło, pisze w niniejszym sprawozdaniu.

                Był to niezapomniany wyjazd. Gdy do szkoły dotarła informacja o tym, że zostałam laureatką konkursu literackiego ,,O Złote Pióro Prezydenta Jaworzna” , otrzymałam gratulacje od pani polonistki i dyrekcji szkoły. Byłam bardzo zaskoczona i niezmiernie zadowolona. Największą jednak niespodzianką okazała się informacja,  że  będę mogła osobiście odebrać tę nagrodę, gdyż pani dyrektor Lucyna Oglęcka  zorganizowała  wyjazd do Jaworzna dla mnie i dla pani Doroty Dubiel-Stojek, która uczy mnie języka polskiego i jest moją wychowawczynią. Zanim zdążyłam się zorientować, gdzie leży to miasto i czym można tam dojechać, miałam już bilet, zapewniony nocleg i pieniądze na pobyt. Tak więc pozostało mi tylko czekać na ten dzień. W dniu 8 czerwca br. ok. 7.30 wyjechałyśmy z panią polonistką z dworca kolejowego w Gdyni Głównej pociągiem intercity do Katowic, a stamtąd busem do Jaworzna. Podróż była bardzo wygodna i , o dziwo, krótka. Gdy po południu przybyłyśmy do hotelu, postanowiłyśmy nie tracić czasu i po krótkim odpoczynku udałyśmy się z panią na zwiedzanie miasta. Okazało się, że hotel położony jest w niewielkiej odległości od centrum. Zobaczyłyśmy obszerny rynek, na którym najbardziej  okazałą budowlą jest właśnie Miejska Biblioteka Publiczna, w której miała się odbyć uroczysta gala wręczania nagród. Na drugi dzień rano wymeldowałyśmy się z hotelu. Dostałyśmy na drogę wodę i z życzeniami miłej podróży  udałyśmy się do biblioteki. Gdy panie przygotowujące imprezę dowiedziały się, skąd przyjechałyśmy, bardzo się ucieszyły i zasypały nas pytaniami nt podróży i naszych wrażeń z pobytu w Jaworznie. Szczerze podzieliłyśmy się naszymi  spostrzeżeniami. Gala rozpoczęła się zgodnie z planem o godzinie 11. 00. Na uroczystość przybyli   laureaci i zaproszeni goście. Udzieliła się nam podniosła atmosfera. Zajęłyśmy wyznaczone miejsca i obserwowałyśmy przebieg uroczystości, na którą przybył sam prezydent miasta, który wygłosił przemówienie i towarzyszył przy wręczaniu nagród. Oprawę muzyczną zapewnił zespół wokalno -instrumentalny, który przypomniał utwory ze znanych filmów. Nagrody wręczano w poszczególnych kategoriach wiekowych, oddzielnie za prozę i za wiersz. Zajęłam trzecie miejsce w kategorii poezja za moją ,,Matematykę.” Wszystkie nagrodzone prace opublikowano w okolicznościowym biuletynie, który otrzymaliśmy od organizatorów.

Cieszę się, że komuś spodobał się mój wiersz i że, jako debiutantka, znalazłam się w gronie znanych i uznanych  laureatów.  I i II miejsce w tej kategorii zajęły bowiem uczennice miejscowej szkoły, które wcześniej były już laureatkami tego konkursu. Po oficjalnej części zaproszono nas na poczęstunek, po którym wyruszyłyśmy z panią w drogę powrotną. Szkoda, że nie mogłyśmy zostać dłużej, bo właśnie rozpoczynały się Dni Miasta Jaworzna, które, podobno, obchodzone są szczególnie uroczyście.

Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Myślę, że te potrójne oklaski, o których mówił prezydent miasta należą się nie tylko mnie, ale również mojej pani polonistce i przede wszystkim pani dyrektor, która zorganizowała ten wyjazd. To nasz wspólny sukces.  Mam nadzieję, że to dopiero początek.

Martyna Kuchnowska

[#1538]  am, 12.06.2017 14:08 
   [II LO] Wielki sukces Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi

 

Wielki sukces Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi

Przejdź do galerii  Róża Ekologii

Dziesięcioletnie działania Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi w kierunku ekologii i edukacji na rzecz ochrony środowiska zostały dostrzeżone, uznane za wybitnei uhonorowane przez Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” przyznaniem statuetki „Róża Ekologii 2017”. Nasza szkoła jest trzecią, która otrzymała to wyróżnienie, przyznawane wyłącznie jednej szkole w roku. 8 czerwca 2017 roku dyrektor ZSO w Rumi pani Lucyna Oglęcka odebrała je osobiście dla Szkoły Podstawowej nr 9 w Rumi i II Liceum Ogólnokształcącego w Rumi na wielkiej gali w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni. Oprócz najważniejszej nagrody w roku, ZSO w Rumi otrzymało również szereg nagród za udział w konkursach towarzyszących działaniom edukacyjnym KZG:

·         po raz dziewiąty szkoła otrzymała tytuł Lidera Lokalnej Ekologii 2016/2017 za działania na rzecz aktywizacji społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa ekologicznego wraz z nagrodą główną – Kryształową Kulą Ekologii. Do sukcesu przyczyniły się tu nauczycielki pp. Małgorzata Słowińska i Iwona Miłosz

·         w XIX edycji konkursu plastycznego „Małe dzieci nie chcą śmieci” „Jestem mistrzem upcyklingu” w kategorii szkół podstawowych I miejsce zdobyła uczennica klasy Ia Zofia Konopka (opiekun Iwona Maćkowiak)

·         w IX edycji konkursu fotograficznego „Ukryte piękno w wodzie” w kategorii szkół podstawowych zwyciężył uczeń klasy Vd Bartosz Pieper (opiekun Halina Klajnszmit) w kategorii szkół ponadgimnazjalnych uczennica klasy Ib II LO w Rumi Daria Malczewska (opiekun Katarzyna Strumnik-Drabińska)

Pani Katarzyna Strumnik-Drabińska, szkolny koordynator działań z zakresu edukacji ekologicznej, została ponadto uhonorowana przyznaniem jej specjalnego wyróżnienia za wieloletnie starania propagujące działania proekologiczne w szkole, włączanie się w działania KZG i realizację projektu obejmującego tematy z zakresu ochrony wód, powietrzai powierzchni ziemi. Dzięki jej zaangażowaniu ZSO w Rumi zostało przedstawione na gali podsumowującej działania edukacyjne Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” jako wzór do naśladowania.

 

 

 

 

 

[#1537]  am, 12.06.2017 13:45 
   [SP 9] Czysta Rumia

Każdego roku, 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska, w ten sposób chcemy przypominać o nieustannej potrzebie szerzenia edukacji ekologicznej. W naszym mieście 10 czerwca odbyła się trzecia edycja ekologicznej akcji Czysta Rumia. Uczniowie naszej szkoły chętnie przystąpili do sprzątania wyznaczonego terenu, aby następnie wziąć udział pikniku ekologicznym w Parku Żelewskiego. Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywną postawę proekologiczną. Dowiedzieliśmy się, że w tym roku zebrano ponad 6,5 tony śmieci. Sukces akcji oraz olbrzymie zainteresowanie świadczą o zaangażowaniu i wysokiej świadomości ekologicznej uczniów naszej szkoły.

Przejdź do galerii  Czysta Rumia

Iwona Maćkowiak

[#1546]  im, 10.06.2017 19:53 
   [SP 9] Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich

Dnia 9 czerwca 2017 roku klasy 2j i 3 b odwiedziły najstarsze na ziemiach polskich, założone w 1906 roku Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich. Mieliśmy okazję zobaczyć na żywo: chałupy, dwory, szkołę, kuźnie, wiatrak, kościół, karczmę, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze z okresu od XVII do XX wieku. Uczniowie poznali szkołę z okresu międzywojennego oraz historię szkolnictwa na Pomorzu. Uczestnicząc w warsztatach "Dawno temu w szkole” uczyliśmy się pisać gęsim piórem i śpiewaliśmy "KASZËBSCZÉ NÓTË". Atrakcją dla dzieci także był dawny plac zabaw. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni i pełni wrażeń.

Przejdź do galerii  Wdzydze

Karolina Bąkowska, Joanna Cylke. Izabela Dopka

[#1532]  im, 09.06.2017 20:41 
   [SP 9] Warsztaty eduRobot w grupie 0a

Dnia 09 czerwca, w grupie 0a, odbyły się warsztaty z robotyki. Zadaniem dzieci, pracujących w dwuosobowych zespołach i mających do dyspozycji laptop oraz klocki LEGO, było skonstruowanie interaktywnego pojazdu. Wywiązanie się z powierzonego zadania nie sprawiło przedszkolakom kłopotu, a dostarczyło niemało przyjemności i zadowolenia z osiągniętego celu. Warsztaty z robotyki to połączenie dobrej zabawy z elementami nauki. Uczą kreatywności, rozwiązywania problemów, pracy w grupie, logicznego myślenia, rozwijają wyobraźnię i zdolności manualne. Klocki LEGO dostarczają dzieciom nieskończenie wielu możliwości tworzenia własnych, niepowtarzalnych dzieł. Dzieci bawiąc się odkrywają fascynujący świat techniki, mechaniki i robotyki.

Przejdź do galerii  EduRobot

Elżbieta Kozakiewicz

[#1541]  im, 09.06.2017 11:25 
   [SP 9] Róża Ekologii 2017

08 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyło się uroczyste podsumowanie działań Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” w zakresie edukacji ekologicznej w roku szkolnym 2016/2017. Podczas uroczystości zostało wręczone wyróżnienie Pani Katarzynie Strumnik- Drabińskiej oraz nagrody laureatom konkursów: plastycznego – „Małe dzieci nie chcą śmieci – Jestem mistrzem upcyklingu”, fotograficznego – „Ukryte piękno w wodzie” oraz „Lider Lokalnej Ekologii”.

Pani Lucyna Oglęcka dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi (SP9 i IILO) odebrała najwyższe wyróżnienie - „Różę Ekologii 2017” za wybitne osiągnięcia w obszarze edukacji ekologicznej. „Różę Ekologii” można otrzymać jako specjalne wyróżnienie za całokształt działań w zakresie edukacji ekologicznej wpisanej w codzienne działania placówki oświatowej. Koordynatorami i liderami działań ekologicznych w szkole od wielu lat są Panie Katarzyna Strumnik-Drabińska i Iwona Miłosz.


Nasza szkoła otrzymała tytuł „Lidera Lokalnej Ekologii", a uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących otrzymali następujące wyróżnienia:

 • W konkursie plastycznym „Małe dzieci nie chcą śmieci” XIX edycja „Jestem mistrzem upcyklingu”- I miejsce Zofia Konopka klasa Ia opiekun Iwona Maćkowiak.
 • W konkursie fotograficznym „Ukryte piękno w wodzie” – I miejsce Bartosz Piepier klasa Vd opiekun Iwona Miłosz.
 • W konkursie fotograficznym „Ukryte piękno w wodzie” – I miejsce Daria Malczewska klasa Ib II Liceum Ogólnokształcące opiekun Małgorzata Słowińska.

 

Gratulujemy sukcesu !!!

Przejdź do galerii  Wręczenie nagród

Iwona Maćkowiak

[#1531]  im, 08.06.2017 18:52 

29 sie 2017 © Copyright by ZSO --- 2013 --- All rights reserved 976.842