Budowa modułu

   Istniejące już moduły makiety zbudowane zostały na ramie z listew o przekroju 2 x 4 cm, płyta to sklejka o grubości 1 cm oraz wypełnienie styropianowe grubości 4 cm Daje to w sumie wysokość 9 cm. Czoło łączenia modułów to sklejka o gr. 1 cm i wys. 9 cm, szerokość odpowiednia do szerokości modułu skręcana na śruby „6”. Materiał na drzewka i krzaki to przede wszystkim heki. Trawa na makiecie powstaje w dwojaki sposób: wyklejana jest z arkuszy trawy firmy Auhagen oraz klejona elektrostatycznie. Na makiecie zostały zastosowane rozjazdy 10 stopniowe ze skali N, po uprzednim wycięciu zbędnych podkładów. Budowę modułów opisano szczegółowo w 1, 3, 4/05 oraz 9/07 numerach Modelarza.
 
   Moduły zaprojektowane według własnego pomysłu przez modelarza, z wymyślonymi przez niego nazwami nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistością nie będą stanowić fragmentu opisanej wyżej makiety.
 
   Nie znaczy to jednak, że pomysłodawcy PMKW są przeciwni budowaniu „własnych” makiet. Zainteresowanych budową poszczególnych modułów odsyłamy na stronę internetową Łódzkiego Klubu Modelarzy Kolejowych.
 
   PMKW ma być przestrzennym archiwum kolei wąskotorowej w Polsce. Jest to możliwe do zrealizowania, wymaga tylko konsekwentnej pracy zgodnej z dokumentacją.
 
   Po raz pierwszy wspólny fragment PMKW został pokazany podczas Jarmarku Św. Dominika w dniach 14 –16 VIII 2006 roku. Rok później podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2007 w Gdańsku w dniach 10-12 X. W roku 2010, podczas Międzynarodowych Targów Militarnych w Gdańsku, na towarzyszącej targom wystawie „Świat Modelarstwa” pokazano kolejny, nowy odcinek makiety. Była to stacja Lisewo wąsk. Makietę uzupełniały wspaniałe pojazdy samochodowe znanej firmy TOLOLOKO z Bielska–Białej oraz akcesoria oświetleniowe firmy KLUBA z Miasteczka Śląskiego.
 
   Makieta prezentowana jest w latach parzystych, w m–cu czerwcu, na Międzynarodowych Targach Militarnych i w latach nieparzystych, w m-cu październiku na Międzynarodowych Targach Kolejowych w Gdańsku.
 

Fot. 7 Fot. 8 Fot. 9
Fot. 10 Fot. 11 Fot. 12
Budowa szlaku kolei wąskotorowej z pomocą mapy satelitarnej - Kamil Kopera
 
c.d. opracowania szlaku kolei wąskotorowej na czterech modułach - Kamil Kopera
 
Fot. 3
 
Fot. 4
 
Fot. 5
 
Fot. 6
Artykuły opisujące budowę makiety zamieszczone w numerach MODELARZa 1/2005, 3/2005, 4/2005 i 6/2007:
autor A.Sadłowski
 
 

Moduł w budowie

Luty 2012.

   Obecnie powstaje kolejny fragment makiety żuławskiej składający się z 3 modułów noszący nazwę Cukrownia Nowy Staw. Odzwierciedlony został jej fragment z główną bramą wjazdową od strony linii wąskotorowej. Tor szeroki został na segmencie uproszczony ze względu na ograniczoną szerokość modułów. W PMKW spełniać ma rolę segmentu technicznego. Wymiary 0,43 x 2,85 m.
Fot. 22 Fot. 23 Fot. 24 Fot. 25
Fot. 26 Fot. 27 Fot. 28 Fot. 29
Fot. 30, (stan V.2013) Fot. 31, (stan V.2013) Fot. 32, (stan V.2013) Fot. 33, (stan V.2013)
 

Rozjazdy przerabiane z N na H0e

Maj 2013.

   Na moich Żuławach zastosowałem rozjazdy N 10 st. Fleischmanna nr 22301 i 22303. Żeby wyglądały one bardziej naturalnie w skali H0e, usunąłem część podkładów (zdjęcie nr 2). Na początku podkłady pozostałe poszerzałem, by nawiązywały do skali H0e. W dalszej budowie szlaku Żuław zobaczyłem, że podkłady rozjazdów po zasypaniu nie rzucają się w oczy i z tego powodu zrezygnowałem z ich poszerzania (zdjęcia 4 i 5). W rzeczywistości na Żuławach stosowane były rozjazdy 9 st, tak że różnica jest prawie żadna. Zauważyłem, że na N rozjazdach składy poruszają się bardzo realistycznie i to było moim zakładanym celem.
Fot. 34 Fot. 35 Fot. 36 Fot. 37 Fot. 38

 

   Załączam informacje o sklepach, z których korzystaliśmy przy budowie modułów, są sprawdzone i bardzo pomocne, podchodzą profesjonalnie przy zakupie materiałów:
 
 Modelmania   www.modelmania.com.pl   tabor H0e, materiał na infrastrukturę modułu i inne.
 Tololoko   www.tololoko.pl   pojazdy drogowe
 "KLUBA" Modelarstwo Kolejowe   www.kluba.ubf.pl   różnego rodzaju oświetlenia, słupy.
 GPM - modele kartonowe   www.gpm.pl   ogrodzenia, drogi i inne.
 efc - Modelarstwo Kolejowe   www.efc-loko.pl   siatki ogrodzeniowe, bramy, balustrady i inne.

Więcej:
    -   Żuławy w miniaturze,
    -   Polski Związek Modelarzy Kolejowych,
    -   Łódzki Klub Modelarzy Kolejowych,
    -   Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, Historia Żuławskiej Kolei Dojazdowej,
    -   Projekt Zulawska KD w wielkości 0E (1:45) - Ulrich Thorhauer, [DE],
    -   ForumTT.pl (kolej w skali 1:120), Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?
Stronę odwiedzono 73.542 razy od 5.01.2011.
Andrzej Sadłowski  Rumia
Piotr Chorąży  Łódź