Piotr Chorąży - modelarz kolejowy Prezes Łódzkiego Klubu Modelarzy Kolejowych
   Powstanie Polskiej Makiety Kolei Wąskotorowej to efekt kilku spotkań pomysłodawcy Piotra Chorążego - prezesa Łódzkiego Klubu Modelarzy Kolejowych z autorem makiety żuławskiej. Makieta budowana w skali H0e będzie wiernym odzwierciedleniem tego co jeszcze istnieje na wąskim torze oraz tego, co już bezpowrotnie zniknęło z polskiego krajobrazu. Posłużyły do tego nie tylko stare fotografie oraz mapy geodezyjne PKP, ale dokumentacja sporządzana na podstawie wizji lokalnych.
 
   Na chwilę obecną makieta składa się 26 modułów. Jej poszczególne fragmenty przedstawiają Żuławską Kolej Dojazdową oraz Wąskotorową Kolej Kujawską z lat sześćdziesiątych minionego wieku.
 
Andrzej Sadłowski - modelarz, autor makiety "Żuławy"
   Żuławy, to nie tylko szlak kolei wąskotorowej, ale cała infrastruktura w jego sąsiedztwie: kanały i mosty przerzucone nad nimi, śluzy, most obrotowy w Rybinie, prom kolei wąskotorowej na Wiśle pomiędzy Świbnem, a Mikoszewem, wiatraki przepompowujące wodę. To przede wszystkim zabudowania gospodarcze z charakterystycznymi podcieniami. Ważnym elementem krajobrazu żuławskiego są cmentarze menonitów - osadników holenderskich, którzy przed wiekami osuszali Żuławy.
 
   Makieta Kujawskiej Kolei Wąskotorowej składa się z trzech części: z Krośniewickiej, Gnieźnieńskiej i Sompolińskiej Kolei Dojazdowej. Odtworzone z pietyzmem urokliwe przystanki, stacyjki czy cukrownia w Leśmierzu nadają jej wiarygodności.

Dnia 14 grudnia 2013 roku o godzinie 21:15 w wielku 65 lat zmarł, po krótkiej lecz bardzo ciężkiej chorobie - Andrzej Sadłowski - znany i ceniony polski modelarz.
 
Swoją przygodę z modelarstwem zaczynał od modelarstwa okrętowego. Był wielokrotnym mistrzem Polski w mikromodealrstwie. Zdobywał medale na Mistrzostwach Europy. Ostatnio, od kilkunastu lat, zajmował się głównie modelarstwem kolejowym. Najpierw budował makiety w wielkości N, a później w H0e. Uważany był za prawdziwego artystę krajobrazu. Chociaż swe prace prezentował publicznie dość rzadko, to zawsze wzbudzały one wielki podziw wśród oglądających. Realista i detalista w każdym calu, który odtwarzał nieistniejącą już wąskotorową kolej na Żuławach. Modelarz-artysta. Prawdziwy Mistrz. Zajmował się również historią swojego regionu, swej małej ojczyzny - Rumi i okolic, gdzie mieszkał od wielu lat. Rysował grafiki. Dokumentował znikające elementy architektury i krajobrazu. Pisał i publikował w lokalnej prasie. Można powiedzieć - człowiek wszechstronny, człowiek renesansu... Pozostawił po sobie wiele prac, które są i zapewne jeszcze długo będą ozdobą różnych muzeów i sal wystawowych. Jego ostatnią makietą, ukończoną kilka tygodni temu, jest piękny model obozu koncentracyjnego Stutthof, wykonany na zamówienie muzeum w Sztutowie. Zapewne dla wielu z nas, modelarzy, pozostanie niedoścignionym wzorem.
L.L.

Fot. 3

Fot. 4

Fot. 5

Fot. 6

Fot. 7

Fot. 8

Fot. 9

Fot. 10

Fot. 11
Więcej:
    -   Żuławy w miniaturze,
    -   Polski Związek Modelarzy Kolejowych,
    -   Łódzki Klub Modelarzy Kolejowych,
    -   Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, Historia Żuławskiej Kolei Dojazdowej,
    -   Projekt Zulawska KD w wielkości 0E (1:45) - Ulrich Thorhauer, [DE],
    -   ForumTT.pl (kolej w skali 1:120), Wąskotorówki urokliwe są, ale czy są w TT?
Stronę odwiedzono 73.288 razy od 5.01.2011.
Andrzej Sadłowski  Rumia
Piotr Chorąży  Łódź
Strona http://as.rumia.edu.pl/pmkw używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.